Jak wykonać naturalną izolację z korka?
Izolacje z naturalnych materiałów cieszą się coraz większą popularnością. W końcu są ekologiczne, ale też wbrew pozorom ich cena wcale nie jest wysoka. Bardzo dobrze sprawdzi się izolacja z korka. Warto dowiedzieć się więcej na jej temat.
Korek – dobry wybór dla wymagających
Zacznijmy od poznania zalet korka. Otóż ten materiał jest w pełni naturalny. Ma naprawdę bardzo dobre parametry izolacyjne i co ważne sprawdzi się zarówno w nowych budynkach, jak i tych starszych, które właśnie są remontowane. Duże znaczenie ma fakt, że taki korek sprawdzi się nie tylko do izolacji termicznej, ale zapewnia świetną izolację akustyczną czy antywibracyjną. Stanowi więc dobrą alternatywę choćby dla styropianu czy wełny mineralnej. Duże znaczenie ma także fakt, że jest to materiał w pełni bezpieczny, który nie uczula, ale też nie pyli. Jest w pełni przyjazny dla środowiska, a przy tym podlega recyklingowi. Nie wydziela nawet toksycznych gazów także pod wpływem ognia. Według badań swoje doskonałe parametry techniczne utrzymuje przez minimum 50 lat. Do tego jest odporny na działanie środków chemicznych, pleśni czy grzybów bądź szkodników. Trudno więc nie uznać, że jego wybór jest naprawdę trafny.
Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie, czyli kolejny powód dlaczego warto wybierać korek
Korek zapewnia, jak już wspominaliśmy dobrą izolację od dźwięków. Jeżeli więc mieszkacie w gęsto zaludnionej aglomeracji bądź przy drodze, to elewacja z korka sprawdzi się wręcz idealnie. Ale korek jest też materiałem, który zapewnia duże bezpieczeństwo i to nie tylko dlatego, że nie wydziela żadnych substancji szkodliwych, ale również dlatego, że jest trudnopalny. Wyobraźcie sobie, że korek zachowuje odporność na ogień i to w euroklasie E. Płyty korkowe mają dużą bezwładność cieplną i z tego też powodu są trudnopalne. Do tego, nawet przy dużych wahaniach temperatury czy wilgotności, materiał zachowuje swoje pierwotne wymiary liniowe, ale też objętościowe. Jest on pozyskiwany z poszanowaniem środowiska naturalnego. Wynika to z faktu, że korek pochodzi z drzew samoregenerujących się. Zapewnia też oszczędność energetyczną. Nie bez znaczenia jest fakt, że jest niezwykle prosty w montażu i tutaj wystarczy postawić na kleje polimerowe.
Montaż korka od A do Z
Izolacja z korka ma wiele zalet, a przy tym montaż tego materiału jest naprawdę prosty. Na początek należy przygotować powierzchnię, na której będziemy kleić korek. Powinna być ona czysta, zaś jej struktura nie powinna być zbyt śliska. Całość należy dobrze oczyścić, a następnie odtłuścić. Dopiero po tym etapie można rozpocząć pracę. Pamiętajcie, że jeżeli na podłożu znajdują się większe nierówności, to łatwo usuniecie je, używając szpachlówki gipsowej. Teraz przechodzimy już do samego klejenia. Warto zaopatrzyć się w klej polimerowy w Ataszek.pl. Na ścianę, którą izolujemy nakładamy cienką warstwę kleju, następnie przykładamy korek. Pamiętajcie, aby zachować pełną precyzję pracy, ale też dokładność. Nigdy nie należy kleić od samego środka, gdyż efekt nie będzie wtedy najlepszy. Przyklejony korek trzeba jeszcze docisnąć, używając wałka gumowego, a jeżeli nałożycie nadmiar kleju, to powinniście go usunąć od razu, nim zacznie się wiązać. Ewentualnie, już wyschnięty nadmiar kleju, można usunąć, stosując papier ścierny. Trzeba jeszcze uważać na szczeliny. Jeżeli rzeczywiście będziecie bardzo dokładnie go montować, to nie powinny się pojawić.
Korek na izolację – o czym pamiętać przy wyborze?
Zawsze należy stosować najwyższej jakości korek. Zatem należy pamiętać, by wybierać tylko produkty w 100% wartościowe, bez widocznych uszkodzeń. W ten sposób uda Wam się uniknąć ucieczek ciepła, które powodowałyby znaczące zwiększenie rachunków za ogrzewanie. Warto jeszcze wiedzieć, że korek możecie również wykorzystać na ścianę wewnętrzną i tutaj polecamy Wam takie w formie płyt dekoracyjnych. Jeżeli jednak zależy Wam na naprawdę szybkim montażu, to sprawdzi się rola korkowa, która jest samoprzylepna.
Jak widzicie korek ma naprawdę dobre parametry techniczne i trzeba przyznać, że sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zależy nam na uzyskaniu najlepszej izolacji.