Jak zwiększyć swoje szanse i dostać się do wymarzonej szkoły?
Wybór szkoły średniej ma znaczenie i niejako wpływa w dużej mierze na następny krok w edukacji, który rzecz jasna jest już najważniejszy i mamy tutaj na myśli oczywiście studia. Trzeba pamiętać, że dostając się do wymarzonej szkoły zyskuje się większe szanse na dostanie się na wymarzone studia. Ale jak zwiększyć swoją szansę i rzeczywiście dostać się do wymarzonej szkoły?
Systematyczność na miarę oczekiwań
O nastolatkach można powiedzieć naprawdę wiele, jednak niekoniecznie to, że wielu z nich lubi systematyczność. Wręcz przeciwnie słowo „nastolatek” stoi w opozycji do słowa „systematyczny”. Oczywiście można powiedzieć, że taki mamy klimat, ale można także coś z tym zrobić i rzeczywiście sprawić, że dzieci będą się bardziej przykładać do nauki. Wyniki egzaminów 8 klas jasno pokazują, że uczniowie owej systematyczności nie lubią, spowodowane zmiany w edukacji związane z pandemią jeszcze bardziej utwierdziły nas w tym przekonaniu. Na szczęście dzieciaki wróciły do szkoły, zatem mogą zacząć nadrabiać zaległości. Przynajmniej należy mieć taką nadzieje, że będą nadrabiać. Jednocześnie każdy rodzic powinien pamiętać, by uczyć swoje dziecko systematyczności. A można zasadniczo to robić na wiele różnych sposobów. Można choćby od czasu, gdy dziecko rozpoczyna edukację wyrobić w nim dobre nawyki, a więc powinno choćby po powrocie ze szkoły jeść obiad, następnie chwile odpocząć, a potem od razu przejść do odrabiania lekcji, by potem mieć czas na wypoczynek. Także nauka poprzez nakładanie obowiązków się sprawdza. Rzecz jasna dziecko nie musi wcale mieć dużo obowiązków, ale ścielenie łóżka czy też włożenie naczyń do zmywarki nie jest dla niego bardzo obciążające, a już uczy, że każdy jest zobligowany do wypełniania swoich obowiązków. Trudno jednak rozpoczynać naukę, gdy dziecko jest już nastolatkiem, ale nadal nie oznacza to, że nie można nic zrobić. Jeżeli Wasza pociecha marzy o grze czy też innym przedmiocie, to możecie wprowadzić obowiązki, których wypełnianie przybliży je do celu, czyli zakupu tej rzeczy. Nie chodzi tutaj o przekupstwo, ale raczej metodę marchewki, a nie kija.
Pomoc na zawołanie
Czasami małe rzeczy mają duże znaczenie i to fakt niezaprzeczalny. Jednak nie zawsze rodzice zdają sobie sprawę, jak to jest ważne choćby w przypadku uczenia dzieci. Otóż Wasze dziecko zawsze powinno wiedzieć, że może liczyć na Waszą pomoc, a nie krytykę. Oczywiście nie oznacza to wcale postawy bezkrytycznej, ale trzeba pamiętać, że krytyka może obejmować zachowanie, a nie może być za to skierowana ku dziecku. Zatem jeżeli dziecko otrzyma złą ocenę, to możecie skrytykować to, że się nie uczyło, ale nie możecie określić go mianem „nieuka” czy jeszcze gorszymi imperatywami.
Przykład dla dzieci
Dla dzieci musicie być też przykładem i jeżeli ciągle narzekacie, że studia nic Wam nie dały, to trudno potem oczekiwać, że dziecko będzie miało jakieś cele, skoro ciągle słyszy, że nauka nic nie daje, a z drugiej strony słyszy komunikat, że ma się uczyć, to potem trudno się spodziewać, że ma ochotę przykładać się do nauki czy też się starać. Komunikat rodziców zawsze powinien być jasny, że trzeba się starać, bo to przybliża do określonego celu. Ale jednak nigdy nie ma pewności, że się go osiągnie. Jednak nie starając się nie ma co liczyć, że jest szansa na osiągnięcie czegokolwiek. Sprawdzanie wyników egzaminów 8 klas nigdy nie powinno być podszyte krytyką. Jeżeli dziecko nie otrzyma wyniku oczekiwanego, to nie można mimo wszystko robić mu wyrzutów, lecz należy pochwalić staranie się. Oczywiście nijak to się ma do sukcesu dostania się do wymarzonej szkoły, ale dziecko, które ma wsparcie rodziców nie musi przynajmniej zmagać się z niską samooceną czy też innymi traumami.
Dieta, wypoczynek i zdrowa atmosfera
Poza tym, że dziecko zawsze powinno móc liczyć na Was, musicie też oferować mu pomoc. Do tego nie można zapominać, że należy robić wiele, aby ułatwić dziecku uczenie się. Ważna jest zdrowa i zbilansowana dieta, ale też właściwa atmosfera w domu. Empatia, szacunek i dobre relacje wpływają na każdego i pełnią ważną rolę. Należy przyjmować dobrze nie tylko sukcesy, ale też porażki dziecka. Jednak nadal należy je zachęcać, aby starało się, nawet jeżeli na początek coś mu się nie uda. Takie zachęty kierowane do dzieci już od czasu wczesnej nauki szkolnej dają duże efekty.