Kredyt hipoteczny na remont – jakie warunki trzeba spełnić i jakie dokumenty przedstawić?
Nie wszyscy wiedzą, że środkami z kredytu hipotecznego można sfinansować nie tylko zakup własnego M czy budowę domu, ale także… remont nieruchomości. Jakie warunki trzeba spełnić i jakie dokumenty przedstawić, aby móc to zrobić? Podpowiadamy.
Kredyt hipoteczny to kredyt celowy. W praktyce oznacza to, że pozyskane z jego tytułu środki można przeznaczyć wyłącznie na konkretny cel. Oprócz kupna mieszkania z rynku pierwotnego czy wtórnego, budowy domu lub zakupu działki budowlanej może być to także remont nieruchomości. Czy każdej? Nie do końca…
Jaką nieruchomość można wyremontować pieniędzmi z kredytu hipotecznego?
Jeśli chcesz przeznaczyć środki z kredytu hipotecznego na remont nieruchomości, musi być to wyłącznie nieruchomość mieszkalna – np. dom czy mieszkanie. Co ważne – podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości zostanie ona zabezpieczona hipoteką, czyli ograniczonym prawem rzeczowym na rzecz banku. Jeśli nie będziesz terminowo spłacał rat, kredytodawca będzie miał prawo spieniężyć nieruchomość, a pozyskane w ten sposób środki przeznaczyć na spłatę długu. Dzięki hipotece będzie miał też pierwszeństwo przed innymi wierzycielami. Zanim sięgniesz po hipotekę na remont domu, upewnij się, że zdołasz spłacać raty w terminie.
Kredyt hipoteczny na remont – dlaczego warto?
Niekwestionowaną zaletą kredytu hipotecznego na remont jest możliwość pożyczenia bardzo dużej kwoty, kilkuset, a w szczególnych przypadkach nawet kilku milionów złotych. Taki kapitał daje szansę realizacji naprawdę gruntownych prac remontowych i odświeżenia mieszkania od posadzki aż po sufit. Dużym walorem jest również długi okres spłaty (nawet do 30 lat), co daje możliwość maksymalnego obniżenia kwoty miesięcznej raty, a co za tym idzie – zminimalizowania ryzyka opóźnień w spłacie.
Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu hipotecznego na remont?
Aby uzyskać kredyt hipoteczny na remont mieszkania lub domu, będziesz potrzebował dowodu osobistego, prawidłowo wypełnionego wniosku oraz dodatkowych dokumentów, które potwierdzą planowane prace. Szczegóły dotyczące załączników i ich finalnego wyglądu zależą od konkretnego kredytodawcy. Zazwyczaj musisz liczyć się z wyceną lub oszacowaniem wartości nieruchomości przez rzeczoznawcę, który oceni zgodność wymaganych prac remontowych wskazanych w kosztorysie lub z koniecznością wykonania operatu szacunkowego. Wypłata środków może odbywać się jednorazowo lub w transzach, po zakończeniu poszczególnych etapów prac.
Co warto sprawdzić przed wzięciem kredytu hipotecznego na remont?
Zanim zdecydujesz o wyborze instytucji finansowej, która udzieli kredytu na remont, dokładnie porównaj oferty dostępnych na rynku kredytodawców. Sprawdź:
- które instytucje finansowe udzielą kredytu hipotecznego na remont (nie zawsze jest to standardem);
- ile zapłacisz za pożyczone pieniądze. Tu kieruj się głównie wskaźnikiem RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopą oprocentowania. To właśnie RRSOw praktyce obrazuje, ile w ciągu roku zapłacisz za pożyczone pieniądze;
- ile zapłacisz za wcześniejszą spłatę i nadpłatę kredytu. Idealnie, gdyby obie operacje były zupełnie bezkosztowe;
- ile wpłaty własnej będziesz musiał uiścić. W przypadku kredytów hipotecznych na remont instytucje finansowe finansują z reguły do 80 proc. wartości nieruchomości. Czasem zdarza się jednak, że w przypadku celów remontowych banki są w stanie pożyczyć nawet 100 proc. kwoty wydatków.
Kredyt hipoteczny na remont nieruchomości mieszkalnej to najlepsze rozwiązanie dla osób, które do realizacji prac remontowych potrzebują pokaźnych środków finansowych. Jeśli podejmiesz taką decyzję, upewnij się, że zdołasz terminowo spłacać raty. Opóźnienia w spłacie hipoteki mogą być bardzo dotkliwe i długofalowe.
Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka
Źródło:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kredyt-na-mieszkanie-i-remont-Ile-moga-pozyczyc-banki-7611094.html