Czy podróże do krajów afrykańskich są niebezpieczne? Wszystko co musicie wiedzieć na ten temat

Podróże stały się częścią naszego życia. Coraz więcej osób podróżuje i wybiera nie tylko pobliskie rejony, lecz nawet dalekie kraje. Obecnie dużą popularnością ciesz się wycieczki do krajów afrykańskich. Czy jednak są bezpieczne? Czy warto się tam wybrać? O czym musicie pamiętać?

O czym pamiętać wybierając się do Afryki?

Kontynent afrykański nie należy do najbogatszych, jednak mimo to jest wiele miejsc wartych odwiedzenia. Trzeba jednak liczyć się z tym, że podróżowanie po Afryce jest uznawane za mniej bezpieczne niż podróżowanie po Europie czy Ameryce Północnej. Na pewno nie należy tego robić na własną rękę. Zdecydowanie lepiej jest wybrać się na wycieczkę organizowaną przez biuro podróży i oczywiście wycieczka powinna odbywać się z przewodnikiem. Bowiem zna on najlepsze regiony, ale też takie, których warto unikać. Jednocześnie warto też pamiętać, że sytuacja geopolityczna w wielu krajach jest bardzo nieciekawa i nadal często dochodzi do konfliktów etnicznych. Pomyślcie tylko, że coraz więcej osób podróżuje do Rwandy, gdzie nadal dochodzi do spięć Hutu i Tutsi. Także sytuacja w Nigerii w ostatnich kilku latach znacząco się pogorszyła i panuje tam wojna domowa. Trudna sytuacja jest także w Kongo czy nawet w RPA. W Republice Południowej Afryki dochodzi do częstych przestępstw i z każdym rokiem skala się powiększa. Stąd też lepiej do każdej podróży naprawdę dobrze się przygotować. Na pewno należy poczytać o kulturze danego kraju, aby przypadkiem nie urazić rdzennych mieszkańców. Cóż, dużą rolę odgrywa religia stąd też w krajach, gdzie dominuje islam restrykcje dotyczące stroju dla kobiet są bardziej surowe i sytuacja jest niebezpieczna także dla Europejek. Łatwy też jest paść ofiarą kradzieży, tym bardziej, że mieszkańcy uważają turystów za bardzo bogatych. Czas teraz przejść do walizek, a raczej do wyboru dużych walizek.

Duże walizki to podstawa

Duże walizki na dalekie podróże to podstawa. Muszą być pojemne, wszak trzeba w nich zmieścić wiele niezbędnych rzeczy. Do tego powinny być wykonane z mocnych tworzyw, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne i bardzo trwałe. Dla lepszego komfortu polecamy modele z teleskopową, wysuwaną rączką, dzięki której prowadzenie walizki jest łatwiejsze. Kropką nad „i” są kółka, które powinny obracać się wokół własnej osi. Dzięki temu łatwiej pokonuje się nierówności, ale też przeszkody. Dobrze jeżeli wykonane są z mieszkanki kauczuku – wtedy pracują ciszej i pokonywanie nierówności jest także łatwiejsze. Jeżeli szukacie tanich i przy tym stylowych walizek, to warto zdecydować się na te z tworzywa ABS. Nie można zapominać, że dla bezpieczeństwa warto, by walizka posiadała zabezpieczenie, choćby w postaci kłódki. Oczywiście pamiętajcie, że przy pakowaniu się należy zachować umiar i nie należy przesadzać z rzeczami. Trzeba spakować tylko i wyłącznie to, co jest niezbędne.

O chorobach i szczepieniach

Wyjeżdżając w każdą daleką podróż trzeba pamiętać o zaszczepieniu się. W krajach afrykańskich nadal panuje wiele chorób, których nie ma w Europie, a przy tym są naprawdę bardzo niebezpieczne. Ale zacznijmy jednak od tego, że ponad 70% odwiedzających Afrykę turystów doświadcza biegunki, która sprzyja odwodnieniu, ale i zwiększa ryzyko wielu chorób. Stąd też w żadnym przypadku nie należy pić wody innej niż butelkowana. Także jedzenie zakupione u ulicznych dostawców może Wam bardzo zaszkodzić. Lepiej stołować się w hotelu, gdzie mieszka wielu turystów. Ale wracając do chorób, to do najczęściej spotykanych należy leiszmanioza i to zarówno skórna jak i trzewna, denga, filarioza limfatyczna, malaria, gorączka Doliny Riftu, gorączka muchy piaskowej, gorączka Zachodniego Nilu, krymsko-kongijska gorączka krwotoczna. Ryzyko zapadnięcia na choroby jest duże, dlatego też pamiętajcie o szczepieniach. Przed wyjazdem do Afryki warto wykonać szczepienia (będzie ich sporo) przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, tężcowi i błonicy, na dur brzuszny, poliomyelitis, żółtą gorączkę, a do tego oczywiście COVID-19.

Ubezpieczenie ma znaczenie

Dla bezpieczeństwa warto jest jeszcze wykupić dodatkowe ubezpieczenie. W końcu wypadki chodzą po ludziach, podobnie jak choroby, a w Afryce człowiek jest jeszcze bardziej na nie narażony. Jeżeli jedziecie na wycieczkę z biura podróży, to należy sprawdzić, co obejmuje Wasze ubezpieczenie. Warto wybrać takie, dzięki któremu można szybko wrócić do kraju, by odbyć właściwe leczenie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij