PIT-2 czym jest i kto musi go złożyć

PIT-2: czym jest i kto musi go złożyć?

Moment, w którym przychodzi konieczność złożenia deklaracji podatkowej za dany rok, jest dla większości podatników przeżyciem dość traumatycznym. Nie ukrywajmy, jednak obowiązek podatkowy nikomu z nas nie kojarzy się zbyt dobrze. Warto jednak zaznaczyć, że do tej pory znana nam była głównie deklaracja podatkowa oznaczona jako PIT-37. Warto jednak zaznaczyć, że istnieje również PIT-2. Czym on jest i kto powinien go złożyć?

Czym jest PIT-2?

PIT-2 to jeden z rodzajów deklaracji podatkowej, o której zrobiło się dość głośno szczególnie w ostatnim czasie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w momencie, kiedy pracownicy złożą PIT-2, pracodawca będzie zobowiązany do pomniejszenia miesięcznej zaliczki o obowiązującą ulgę podatkową. Co więcej, ulga podatkowo jest równa 1/12 całkowitej kwoty, która pomniejsza podatek. Warto w tym momencie jednak wiedzieć, że:

  • do końca ubiegłego roku, czyli roku 2021 kwota wolna od podatku wynosiła 8000 złotych;
  • w obecnym roku, tj. w roku 2022 nastąpiły zmiany- kwota wolna od podatku z 8000 złotych wzrosła do aż 30 000 złotych.

Wobec tego łatwo się domyślić, że zmiana ta miała niebagatelny wpływ na kwotę zmniejszającą podatek. Można to policzyć w bardzo prosty sposób:

  • 30 000 x 17%= 5100 złotych;
  • 5100 złotych/ 12= 425 złotych.

Wówczas wynika z tego jasno, że kwota zmniejszająca podatek wynosi obecnie 425 złotych. Co ciekawe, kwota zmniejszająca podatek ma również przysługiwać podatnikom znajdującym się w II progu podatkowym, którzy będą płacili podatek 32%.Dzięki uwzględnieniu kwoty wolnej od podatku, pracownicy mają szansę na to, by otrzymać wyższe wynagrodzenie w odniesieniu do wynagrodzenia netto. Warto jednak wspomnieć w tym momencie, że będzie to możliwe jedynie wtedy, kiedy zostanie złożony PIT-2.

Kto powinien wywiązać się z obowiązku złożenia PIT-2?

Warto zaznaczyć na samym początku, że złożenie PIT-2 wcale nie jest obowiązkowe. Jednak może przynieść każdemu wymierne korzyści. Wobec tego kto powinien ten PIT-2 złożyć? Otóż nie jest to każda osoba, która zatrudniona jest w oparciu o umowę o pracę. Wynika to z samego PIT-2, w którym to pracownik oświadcza, że:

  • nie jest on beneficjentem emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika;
  • nie jest on także beneficjentem różnorodnych świadczeń z FP lub z FGŚP;
  • nie pobiera on także żadnego wzbogacenia z tytułu prowadzenia odrębnej działalności gospodarczej, nie wzbogaca się z tytułu najmu lub dzierżawy

Warto również podkreślić ponownie to, że złożenie PIT-2 to prawo i przywilej pracowników. Jeśli więc spełniają oni powyższe wymagania, mogą śmiało złożyć na ręce pracodawcy wspomnianą już deklarację podatkową, a w efekcie będą mogli się oni cieszyć także znacznie wyższym wynagrodzeniem netto.

Do kiedy należy złożyć PIT-2?

PIT-2 znacznie różni się pod względem terminu składania od dobrze nam znanej deklaracji podatkowej PIT-37. Okazuje się bowiem, że powinien on zostać złożony w momencie, kiedy pracownik ma zamiar rozpocząć pracę u danego pracodawcy. Jednak zgodnie z tym, co zakładają również nowelizacje związane z wprowadzeniem Polskiego Ładu, pracownik ma pełne prawo do złożenia PIT-2 nawet w trakcie roku podatkowe. Wówczas odliczona kwota zmniejszająca podatek będzie obowiązywała od miesiąca, następującego po miesiącu, w którym pracodawca otrzymał oświadczenie PIT-2. Warto również zaznaczyć to, że deklaracja ta obowiązuje do odwołania. W praktyce oznacza to więc, że pracownik nie musi składać do regularnie. Raz złożony PIT-2 obowiązuje przez cały rok podatkowy, od momentu złożenia.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij