Pożyczka hipoteczna – czym jest i kto może się o nią starać?

Pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny to pojęcia, które są często stosowane przez nas zamiennie. Tymczasem różnią się one znacznie między sobą, choć oba dotyczą nieruchomości.

Dzięki pożyczce hipotecznej możemy łatwo uzyskać dodatkowe środki, gdy jesteśmy właścicielem praw do nieruchomości. Zanim się jednak na nią zdecydujemy, musimy jednak znać jej konstrukcję oraz konsekwencje braku jej spłaty w terminie.

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny – czym się różnią?

Pożyczka hipoteczna to rodzaj transakcji, w ramach której pożyczkodawca (którym może być bank, SKOK lub inna instytucja finansowa), pożycza nam pieniądze w kwocie, która nie przekracza wartości naszej nieruchomości lub związanego z nią prawa. W zależności od podmiotu, który udziela nam takiej pożyczki hipotecznej, maksymalne różnice wartości nieruchomości mogą wynosić nawet kilkadziesiąt procent (niektóre z nich przyznają bowiem dofinansowanie wartości 50% nieruchomości, a jeszcze inne 60 lub nawet 70%).

Pożyczka hipoteczna – dla kogo?

Pożyczka hipoteczna to produkt, z którego mogą skorzystać wszystkie osoby, które mają prawo do nieruchomości i ustanowienia na niej hipoteki, bez względu na rodzaj tego prawa. Oznacza to, że związana z pożyczką hipoteka może być związana z prawem własności, użytkowania wieczystego, czy też ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu.

Pożyczkę hipoteczną możemy przeznaczyć na dowolny cel niezwiązany z działalnością gospodarczą. Nie musimy zatem we wniosku o pożyczkę hipoteczną precyzować, dlaczego ubiegamy się o dodatkowe środki i potem rozliczać się z poniesionych wydatków. Najczęściej pożyczka hipoteczna jest wykorzystywana na remont lub zakupienie wyposażenia do mieszkania. Nie oznacza to jednak, że nie możemy jej przeznaczyć także na przyjemności, a więc np. na upragniony wyjazd zagraniczny, czy też zakup samochodu. To wyłącznie po naszej stroni leży decyzja, jak rozdysponujemy uzyskane dzięki pożyczce hipotecznej środki.

Koszty pożyczki hipotecznej i konsekwencje jej braku spłaty w terminie

Podstawowym kosztem, który ma pożyczka hipoteczna, jest oprocentowanie. Najczęściej jest ono zmienne i składa się na nie ustalona przez pożyczkodawcę marża oraz stopa procentowa WIBOR (3-miesięczna lub 6-miesięczna). Oprocentowanie pożyczek hipotecznych jest przy tym zwykle nieco wyższe od oprocentowania kredytu hipotecznego. Koszty pożyczki hipotecznej nie są jednak wygórowane, ale mimo wszystko, w obliczu rosnących stóp procentowych związanych z inflacją, mogą się czasem pojawić trudności w spłacie. Co się zatem wydarzy, jeśli nie dokonamy spłaty raty pożyczki hipotecznej w terminie? W takim przypadku nasz pożyczkodawca może zażądać dokonania sprzedaży nieruchomości lub związanych z nią praw. Pozwoli to nie tylko na odzyskanie głównej kwoty, lecz również odsetek.

Gdzie warto wziąć pożyczkę hipoteczną?

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel to produkt finansowy udostępniany przez wiele banków, SKOK-ów i innych instytucji finansowych. Ich ofertę możemy porównać w rankingach online, które aktualizowane są niemal każdego miesiąca, biorąc pod uwagę informacje przesyłane przez klientów, obserwatorów rynku, jak i samych pożyczkodawców.

Pożyczka hipoteczna (RRSO: 9,97%), która ma wyróżniające się warunki, dostępna jest w Kasie Stefczyka. Dogodny okres spłaty (od 5 do 25 lat), możliwość uzyskania od 10 do 500 tys. złotych na dowolny cel, przy maksymalnym zabezpieczeniu w wysokości 50-70% wartości nieruchomości niekomercyjnych – to nie wszystkie atuty dostępnej tutaj pożyczki hipotecznej. Wyróżnia się ona bowiem także konkurencyjnym oprocentowaniem oraz możliwością jego dodatkowego obniżenia przy spełnieniu określonych warunków – jak np. regularny wpływ wynagrodzenia na konto w Kasie Stefczyka.

 

Źródła:

Pożyczka hipoteczna – czym jest i kto może z niej skorzystać?

https://www.totalmoney.pl/artykuly/7251,kredyty-hipoteczne,pozyczka-hipoteczna-czy-kredyt-hipoteczny—oto-jest-pytanie,1,1

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij