Szycie, haftowanie czy też robienie na drutach – czy te umiejętności się jeszcze przydają?
Wiele umiejętności, które znali nasi przodkowie już zanikło. Nasze babcie i prababcie umiały dobrze szyć, robić na drutach czy haftować, nasze mamy często coś tam umieją, a my młode pokolenie…cóż, różnie z tym bywa, ale większość z nas nie potrafi zacerować skarpety. Czy jednak umiejętności takie jak szycie, haftowanie czy robienie na drutach jeszcze się przydaje? Czy warto się ich nauczyć?
Szycie – czy warto się go nauczyć?
Cóż, przyzwyczailiśmy się, że gdy jakieś ubranie ma dziurę, to zamiast ją zaszywać ląduje ono w śmieciach. Ale to nadal nie wszystko, bo jeżeli jest nam szkoda danej rzeczy, to zawsze możemy oddać ją do krawcowej, która wykona pracę. Dochodzi do tego, że większość z nas nie potrafi zaszyć małej dziurki. Możemy zasłaniać się brakiem czasu, ale prawda jest taka, że jakoś nie mamy ochoty się nauczyć tej czynności, która niewątpliwie jest bardzo przydatna. Dodatkowo umiejąc szyć, możemy sporo zaoszczędzić, wszak wiele napraw wykonamy samodzielnie, a przy tym mniej ubrań będziemy wyrzucać. Trzeba pamiętać, że szyć powinny umieć nie tylko kobiety, lecz także mężczyźni, bo przecież mamy równouprawnienie, a rolą kobiet nie jest usługiwanie mężczyznom. Zatem czas zakupić dzianiny do szycia i spróbować swoich sił, a raczej nauczyć się nowej czynności.
Haftowanie, czyli sztuka w sztuce
Każdy, kto widział na własne oczy hafty może powiedzieć, że jest to naprawdę sztuka w sztuce. Jednak z drugiej strony aż trudno uwierzyć, że można się nauczyć tej sztuki. A jednak można i warto. Wszak dzięki niej będziecie mogli przygotowywać dekoracje haftowane, które ozdobią Wasze kreacje. Ba! Staną się one jedyne w swoim rodzaju. Do tego dzięki haftom będziecie mogli odmienić każdą kreację i dodać jej klasy oraz stylu. Oczywiście nie będziemy Was oszukiwać, że haftowanie jest łatwe, szybkie i niewymagające, bo takie rzeczywiście nie jest. Trzeba wykazać się cierpliwością, umiejętnościami, ale też kreatywnością, ale dzięki temu efekt jaki osiągnięcie będzie można określić mianem superowego. Swoją drogą haftowanie rzeczywiście jest traktowane jako sztuka. Otóż coraz częściej organizowane są wystawy, gdzie można podziwiać dzieła i to w formie obrazów. Aż trudno jest uwierzyć, że tak piękne rzeczy mogą wyjść spod rąk ludzkich.
Robienie na drutach szalików, czapek czy rękawiczek
Robienie na drutach kiedyś pozwalało na wykonanie świetnych i ciepłych rękawiczek, czapek czy szalików. Jednak najczęściej kobiety robiły na drutach, gdyż dostęp do takich rzeczy był utrudniony, a zakup wełny wychodził przy tym stosunkowo tanio. W obecnych czasach zwyczajnie wolimy pójść do sklepu i zdecydować się na zakup czapki czy szalika. A gdy nam się znudzi zwyczajnie ląduje w koszu czy też na dnie szafy. Takie podejście jest czystym objawem konsumpcjonizmu, ale w takim świecie żyjemy. Jednak z drugiej strony nie musimy robić wszystkiego co inni. I na pewno warto nauczyć się robienia na drutach. Podobno nie jest to takie trudne. Pomyślcie tylko, że jeszcze w latach 90-tych dzieci na zajęciach techniki uczyły się szydełkowania czy robienia na drutach, a teraz młodzi ludzie nie potrafią nawet zaszyć małej dziurki. W sumie warto korzystać z wygody, ale z drugiej strony warto też uczyć się przydatnych rzeczy.
Wniosek jest tylko jeden:
Czas poznać tajniki szycia, robienia na drutach czy haftowania. O ile te dwie pierwsze umiejętności jakoś można ogarnąć, to nadal haftowanie wydaje się niezwykle trudne i często nie do ogarnięcia. Ale jeżeli macie czas i chęci, a także nieco umiejętności manualnych, to czas poznać tę sztukę i wreszcie się jej nauczyć. Oczywiście przyda się znalezienie dobrej hurtowni dzianin, gdzie możecie znaleźć naprawdę świetne materiały, a potem można już przejść do nauki. Swoją drogą zapotrzebowanie na hand made jest coraz większe, co rzecz jasna można przekuć na zarobek. A jeżeli połkniecie bakcyla to szycie, robienie na drutach czy haftowanie może się okazać ciekawym sposobem pracy, która będzie Waszym hobby. Na pewno warto się rozwijać i próbować nowych rzeczy, tym bardziej takich, które są przydatne.